Menu Zamknij

GŁÓWNE RODZAJE BRAM GARAŻOWYCH

garaz1

Brama garażowa z jednej strony powinna spełniać szereg istotnych funkcji użytkowych, z drugiej zaś musi zostać idealnie dostosowana do specyfiki i estetyki domu. Wybierając odpowiednią bramę garażową, warto zwrócić uwagę również na ilość dostępnej przestrzeni, która niezbędna będzie do sprawnego otwierania i zamykania skrzydła. W podjęciu słusznej decyzji zdecydowanie pomocna będzie znajomość różnych rodzajów bram garażowych, które dostępne są obecnie na rynku i znajdują się w ofertach renomowanych producentów.

Bramy garażowe – najważniejsze rodzaje

Do najpopularniejszych bram garażowych zaliczamy tzw. bramy uchylne. Mogą być zamontowane wówczas, gdy znajduje się odpowiednia ilość miejsca na zewnątrz garażu. Zgodnie z nazwą, bramy te otwierają się w sposób uchylny, co oznacza, że dolna część otwiera się ku górze (od zewnętrznej strony budynku). Najczęściej produkowane są z blachy ocynkowanej wzmocnionej przez stalowe płaskowniki.

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się bramy segmentowe, które – w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju – sprawdzą się w przypadku garaży z krótkim podjazdem. Bramy segmentowe dzielimy na górne i boczne. Bramy górne wysuwają się w pozycji poziomej równolegle do sufitu, a boczne – pionowo po prowadnicach zamontowanych wzdłuż ścian. Również produkowane są ze stali ocynkowanej, najczęściej oprawionej odpowiednio dobraną okleiną. Są bardzo praktyczne i szczelne, więc bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku ogrzewanych garaży.

Podobną konstrukcją do bram segmentowych cechują się bramy rolowane (określane również jako żaluzjowe). Ich działanie jest zbliżone do działania standardowych żaluzji lub rolet okiennych. Sprawdzają się w przypadku garaży, przy których podjazd jest krótki lub prowadzi bezpośrednio na chodnik lub ulicę. Są bardzo funkcjonalne, łatwe w codziennym stosowaniu i mogą być zamontowane w niemal każdym budynku, zarówno zupełnie nowym, jak i istniejącym.

Warto też zwrócić uwagę na najbardziej klasyczne bramy garażowe, czyli tzw. wrota. Są standardowe, ale obecnie znacznie mniej stosowane.