Menu Zamknij

JAK MYĆ I KONSERWOWAĆ OKNA PCV?

mycie okien

Okna PCV znajdują się w bardzo wielu domach i mieszkaniach. To jeden z najpopularniejszych i najczęściej występujących typów okien. Chociaż cechują się wyjątkową trwałością i wytrzymałością, warto dowiedzieć się, w jaki sposób i czym myć okna PCV, by nie uszkodzić ich powierzchni.

Kilka najważniejszych zasad mycia okien PCV

Jak już zostało wspomniane, okna PCV są dość solidne, trwałe i odporne na wilgoć, zmienne temperatury, promieniowanie UV. Stosunkowo łatwo można je utrzymać w czystości i dobrym stanie. W porównaniu z oknami drewnianymi wymagają zdecydowanie mniej zabiegów konserwacyjnych.

PCV to materiał, który wymaga zastosowania odpowiednich preparatów czyszczących. Jeśli zastosujemy niewłaściwe środki, możemy doprowadzić do zmatowienia powierzchni i powstania mikroporów, w których będzie gromadzić się trudny do usunięcia brud. Unikać należy wszelkich preparatów zawierających substancje ścierne (np. proszki do mycia), rozpuszczalniki (np. chlor) i kwasy. Bez wahania można natomiast sięgnąć po środki o właściwościach antystatycznych, które przeciwdziałają przyciąganiu kurzu przez PCV.

Do mycia okien warto używać stosunkowo delikatnych i miękkich ściereczek, ale w tym przypadku wiele zależy od specyfiki zabrudzenia. Ściereczka sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z plamami po substancjach, np. tłuszczu. Jeśli jednak na oknie pojawią się zaschnięte zabrudzenia, zapewne trzeba będzie użyć plastikowej szpachelki, którą delikatnie usuniemy przyklejoną do powierzchni nieczystość. Z całą pewnością jednak należy unikać akcesoriów, które mogłyby zarysować powierzchnię PCV, takich jak np. zmywaki druciane czy szczotka druciana.

W większości przypadków do standardowego mycia okien wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń i delikatna ściereczka. Idealny blask uzyskamy stosując płyny do mycia szyb.

W przypadku okien PCV warto wykonać konserwację przynajmniej raz w doku. Przede wszystkim musimy sprawdzić stan uszczelek, profili i elementów metalowych. Jeśli w uszczelkach pojawiają się drobne ubytki, należy przetrzeć je specjalną oliwką. Aby zmniejszyć tarcie podczas użytkowania drzwi, warto posmarować również zewnętrzne elementy okuć, zawiasy i rygle.