Menu Zamknij

JAK WYBRAĆ NAJWYGODNIEJSZĄ W UŻYTKOWANIU BRAMĘ GARAŻOWĄ?

brama-automatyczna-garaz

Obecnie producenci zapewniają nam wiele różnych rodzajów bram garażowych, które różnią się najważniejszymi parametrami oraz specyfiką otwierania. Chociaż wybierając bramę garażową uwzględniamy zawsze jej cechy wizualne, chcąc dopasować jej wygląd adekwatnie do estetyki domu, to jednak najważniejsze są jej parametry, które w dużej mierze decydują o późniejszym komforcie użytkowania.

Pamiętajmy, że brama garażowa przede wszystkim musi być praktyczna. Jeśli jej regularne otwieranie i zamykanie będzie problematyczne, bardzo szybko pożałujemy, że wybraliśmy określony model.

Wygodna w użytkowaniu brama garażowa

Standardowy otwór garażowy powinien mieć min. 2,3 m szerokości i 2 m wysokości. To prawdziwe minimum, które zapewni nam bezpieczny wjazd do garażu. Oczywiście w przypadku garaży dwustanowiskowych szerokość powinna być dwukrotnie większa. W ofercie producentów możemy znaleźć przede wszystkim bramy o standardowych wymiarach, jednakże wielu klientów decyduje się również na produkt wykonywany na specjalne zamówienie, z uwzględnieniem niestandardowych rozmiarów.

Analizując kwestie rozmiarów bramy, należy przede wszystkim uwzględnić to, jak wiele miejsca potrzeba do otwierania skrzydła. Oczywiście najbardziej wymagająca pod tym kątem jest brama dwuskrzydłowa. Niemniej jednak jej użytkowanie będzie całkiem wygodne, jeśli jesteśmy posiadaczami działek ze stosunkowo długim podjazdem. Przed otwarciem bramy samochód musi mieć wystarczającą przestrzeń do tego, aby swobodnie się zatrzymać w odległości minimum 1 m od garażu. Mniej przestrzeni potrzebują bramy uchylne, czyli takie, w których skrzydło podczas otwierania unosi się do góry i chowa wewnątrz garażu pod sufitem. W tym przypadku niezbędne jest pozostawienie ok. 0,5 m wolnej przestrzeni, na której samochód będzie mógł się zatrzymać przed całkowitym otwarciem bramy.

Najbardziej wygodnymi w użytkowaniu, a jednocześnie potrzebującymi najmniej wolnej przestrzeni, są bramy segmentowe i rolowane. Nie zajmują one miejsca na podjeździe, więc mogą być zamontowane nawet w garażach wychodzących bezpośrednio na drogę lub znajdujących się na linii ogrodzenia posesji.

Z kolei bramy segmentowa i rolowana są najbardziej wygodne w użytkowaniu, gdyż nie zajmują w ogóle miejsca na podjeździe i mogą być montowane nawet w garażach stojących w linii ogrodzenia.