Menu Zamknij

KLUCZOWE CECHY SOLIDNYCH DRZWI ANTYWŁAMANIOWYCH

drzwi zew

Drzwi antywłamaniowe przede wszystkim mają zabezpieczać przed wtargnięciem niepowołanych osób – złodziei czy wandali. Dodatkowo powinny też cechować się odpowiednią izolacyjnością termiczną i akustyczną.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy solidnych drzwi antywłamaniowych.

Drzwi antywłamaniowe – czym się powinny wyróżniać?

  • Normy bezpieczeństwa i certyfikaty

Wszystkie drzwi antywłamaniowe powinny spełniać najważniejsze normy bezpieczeństwa. Oczywiście od razu należy dodać, że nie istnieją drzwi, które całkowicie zapobiegną włamaniu. Nie mniej jednak im dłużej będą stawiać opór potencjalnemu włamywaczowi, tym lepiej. Standardowo solidne drzwi antywłamaniowe mogą wydłużyć pracę złodzieja nawet o 20 minut. To z pewnością może nieco odstraszyć złodzieja, który nie spodziewał się takich utrudnień na swojej drodze. Co więcej, istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, że zostanie on uchwycony na miejscu zdarzenia. Zgodnie ze standardami norm polskich obowiązuje symbolika A, B, C, określająca wytrzymałość drzwi. Znacznie częściej jednak korzysta się z norm europejskich, posługujących się numeracją od 1 do 6. W przypadku tych norm liczba C i cyfra 4 określają drzwi antywłamaniowe.

Certyfikaty z kolei potwierdzają skuteczność danych modeli drzwi antywłamaniowych. W Polsce certyfikaty wydawane są przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Instytut Techniki Budowlanej i Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji. Niektórzy producenci drzwi antywłamaniowych posługują się również certyfikatami wydanymi poza Polską, np. atestami PTE Rosenheim GmBh.

  • Zastosowane zabezpieczenia

Konstrukcja drzwi antywłamaniowych jest solidna, zwykle wzmocniona dodatkowymi prętami, bolcami i zawiasami. Nie są to drzwi lekkie, co wiąże się z ich odporną na zniszczenia strukturą. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią minimum dwa zamki (z czego przynajmniej jeden powinien mieć certyfikat potwierdzający odporność na włamania). Co więcej, drzwi antywłamaniowe mogą być dodatkowo wyposażone w szereg innych zabezpieczeń utrudniających złodziejowi wtargnięcie do obiektu.

  • Montaż drzwi antywłamaniowych

Dobór odpowiednich drzwi antywłamaniowych jest bardzo ważny, ale nie mniej istotny jest ich profesjonalny montaż. Montaż drzwi antywłamaniowych należy oddać w ręce fachowców. Zwykle niezbędna jest przy tym wymiana lub wzmocnienie ościeżnicy, a niekiedy również wzmocnienie muru.

Drzwi antywłamaniowe chronią nie tylko przed włamaniami

Trzeba pamiętać, że solidne drzwi powinny chronić nie tylko przed złodziejami, lecz również chłodem z zewnątrz czy hałasem. Nie mniej istotna jest ich estetyka.

Wybierając zewnętrzne drzwi antywłamaniowe należy sprawdzić, jaki jest ich współczynnik przenikania ciepła. Im niższa wartość, tym lepiej, szczególnie jeśli dobieramy drzwi do domów mieszkalnych czy obiektów biurowych. Ważnym elementem jest w tym przypadku próg, który dodatkowo powinien przeciwdziałać wychładzaniu wnętrza. Z kolei izolacyjność akustyczna zapewnia skuteczne wygłuszanie hałasów, które dobiegają z zewnątrz.