Menu Zamknij

NAJWAŻNIEJSZE CECHY DRZWI WEWNĘTRZNYCH

Modern interior of living room with door and sideboard 3d rendering

Drzwi wewnętrzne wybierane są zwykle na etapie wykańczania domu lub mieszkania albo podczas remontu. Na rynku mamy dostęp do wielu różnych modeli drzwi, zarówno klasycznych, jak i nietypowych. Podczas doboru odpowiedniego rodzaju, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak wielkość, materiał wykonania, sposób otwierania.

Drzwi wewnętrzne dopasowane do wystroju mieszkania

W przypadku drzwi wewnętrznych kwestia estetyki jest bardzo ważna. Warto dostosować je stylistycznie i kolorystycznie do specyfiki wnętrza. Najczęściej zaleca się, aby drzwi wewnętrzne na jednej kondygnacji były dopasowane do siebie zarówno wymiarami, jak i sposobem wykończenia i kolorystyką. Często ich wizualny wygląd jest dobierany adekwatnie do specyfiki posadzki lub okien. Przykładowo, w przypadku drzwi drewnianych, stosuje się również drzwi wewnętrzne drewniane. Nie jest to jednak obowiązująca zasada, ponieważ właściciele domów często specjalnie wybierają drzwi w kolorze kontrastujących w celu urozmaicenia wnętrza. Wszystko zależy od specyfiki aranżacji, która jest dominująca w mieszkaniu.

Sposób otwierania drzwi wewnętrznych

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku drzwi wewnętrznych jest sposób ich otwierania, który w dużym stopniu determinuje ich funkcjonalność. Najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane są drzwi wewnętrzne rozwierane, które otwierają się po naciśnięciu klamki i zawieszone są na 2 lub 3 zawiasach. Innym rodzajem są drzwi dwuskrzydłowe, bardzo reprezentacyjne i stosowane zwykle w przypadku salonów i jadalni.

Drzwi przesuwne świetnie sprawdzają się w przypadku niewielkich mieszkań. Skrzydło zamontowane jest na prowadnicy. Po otwarciu zachodzi za ścianę lub chowa się w specjalnej kasecie. Na uwagę zasługują również drzwi harmonijkowe, które składają się z paneli połączonych ze sobą przegubami i zawieszonych na szynie. Ten model również doskonale sprawdza się w przypadku mieszkań o mniejszym metrażu. Podobne działanie do drzwi harmonijkowych wykazują wewnętrzne drzwi składane, składające się z dwóch segmentów.