Menu Zamknij

NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY PARAPETÓW WEWNĘTRZNYCH

Scenic view at nightfall through window of luxury restaurant

Parapety są montowane już na etapie tynkowania budynku, więc już wtedy warto mieć opracowaną wstępną koncepcję wykończenia wnętrza. Powinny być dobrane nie tylko adekwatnie do wystroju mieszkania, ale również specyfiki okien.

Głównym zadaniem parapetów jest zabezpieczenie płaszczyzny pod oknem. Teoretycznie jego funkcja jest czysto użytkowa – ma ukryć i zabezpieczyć wszystkie materiały użyte do zamontowania i uszczelnienia okna. W praktyce jednak spełniają również bardzo istotną funkcję estetyczną. Parapet powinien być więc wykonany z materiałów atrakcyjnych wizualnie, a jednocześnie odpornych na uszkodzenia mechaniczne i łatwych w konserwacji. Dodatkowo należy pamiętać, że parapet zabezpiecza od góry grzejniki, które znajdują się pod nim.

Jaki parapet do mieszkania?

Na rynku możemy znaleźć parapety wykonane z różnych materiałów. Przykładem bardzo chętnie wybieranych rozwiązań są parapety PCW. Są one odporne na wpływ czynników zewnętrznych, a także zarysowania czy standardowe uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, dostępne są w różnych wersjach, mogą być wykończone ozdobną folią lub spieczonym laminatem. Często klienci wybierają parapety PCV, które imitują drewno lub kamień naturalny, osiągając tym samym zamierzony efekt wizualny.

Do najważniejszych zalet parapetów PCV warto zaliczyć lekkość i stosunkowo niską cenę w porównaniu z innymi materiałami o podobnych właściwościach. Dodatkowo są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają stosowania skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Parapety wewnętrzne zawsze powinny być dobierane adekwatnie do specyfiki wnętrza. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że parapety nie powinny stanowić elementów dominujących w pomieszczeniach. Mogą być dopasowywane np. do podłóg, mebli czy blatów. Najczęściej jednak są dobierane adekwatnie do materiału i koloru okien.

Najczęściej posiadamy białe okna, więc parapetów również zachowany jest w tym odcieniu. W przypadku PCV nie należy się martwić, że białe tworzywo szybko się zabrudzi, tracąc swoje walory wizualne. Jest to materiał, który stosunkowo szybko się czyści, bez konieczności stosowania specjalnych środków czyszczących.