Menu Zamknij

OKNA DWU- CZY TRZYSZYBOWE – KTÓRE WYBRAĆ?

1zzz

Parametry techniczne okien mają bardzo istotny wpływ na izolacyjność cieplną budynku i w konsekwencji pośrednio warunkują jego efektywność energetyczną. Wartość współczynnika przenikania ciepła Uw nie może być niższa niż 1,1 W/(m2•K), a dla okien połaciowych 1,3 W/(m2•K). Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem, które pozwala zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła poniżej poziomu 1 Uw są okna trzyszybowe. Przekonajmy się, czy warto w nie inwestować i czy sprawdzą się w każdym przypadku?

Najważniejsze zalety okien trzyszybowych


Okna trzyszybowe wyposażone są nie tylko w potrójny pakiet szyb, ale także wypełnione są w przestrzeniach międzyszybowych gazem szlachetnym argonem. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zmniejszenie przenikalności cieplnej okna, co umożliwia skuteczną redukcję strat cieplnych. Okna trzyszybowe doskonale sprawdzają się w związku z tym w domach pasywnych, wykorzystujących energooszczędne technologie. Można dzięki nim wyraźnie zredukować koszty eksploatacyjne ogrzewania i wentylacji, co będzie pozytywnie oddziaływać na budżet domowy. Pamiętajmy jednak, że okna trzyszybowe z PCV będą w 100% funkcjonalne tylko wówczas, gdy liczba komór w ich plastikowej ramie będzie odpowiednio wysoka. W przeciwnym wypadku otrzymamy produkt słabej jakości o współczynniku przenikania ciepła niższym niż w dobrych oknach dwuszybowych. Warto zwrócić uwagę na okna z nowoczesnymi okuciami oraz dodatkowo pokryte folią niskoemisyjną. 

Okna trzyszybowe doskonale sprawdzają się w budynkach ogrzewanych prądem, gazem lub olejem opałowym. W pakiet trzech szyb powinni również zainwestować właściciele domów z dużą ilością przeszkleń. Zmniejsza on ryzyko nadmiernego nagrzewania wnętrza domu i zdecydowanie poprawia wskaźnik izolacyjności akustycznej. 

Okna trzyszybowe z PCV w domach pasywnych


Okna dwuszybowe to rozwiązanie ekonomiczne. Dedykowane jest dla inwestorów, dla których cena jest kryterium decydującym. Najtańsze produkty można nabyć już za kilkaset złotych za sztukę. Okna trzyszybowe charakteryzują się koniecznością poniesienia większych nakładów finansowych. Stosunek ceny do długoterminowych korzyści jest najbardziej optymalny w domach pasywnych, w których inwestycja w trzyszybowe okna z PCV zwraca się już po kilku latach ich użytkowania. Natomiast w przypadku tradycyjnych domów, budowanych w starszych technologiach wysoki koszt zakupu okien trzyszybowych może okazać się nieopłacalny. Okna trzyszybowe w domu o niedostatecznej termoizolacyjności nie przyczynią się do zwiększenia efektywności energetycznej, ponieważ energia cieplna i tak będzie tracona przez nieszczelne drzwi czy mostki cieplne. 

Niemniej, w każdym wypadku warto przygotować szczegółowy bilans zysków i strat. Przed podjęciem decyzji można się również skonsultować ze specjalistą z branży, który przedstawi nam wszystkie merytoryczne argumenty za i przeciw.