Menu Zamknij

ROLETKI, PLISY CZY ŻALUZJE – NA CO SIĘ ZDECYDOWAĆ?

Blinds in office hallway,close up

Jeszcze kilka lat temu elementy wykończenia okien takie jak firany, czy zasłony uchodziły za podstawę wyposażenia każdego przytulnego pomieszczenia. Obecnie wspomniane dekoracje zastępowane zostają coraz częściej przez praktyczne żaluzje, plisy i rolety, które oprócz funkcji zacieniania oraz ochrony przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, odgrywają równie ważną rolę w procesie aranżacji wnętrz. Do największych zalet wspomnianej grupy produktów należy ich uniwersalność, łatwość montażu oraz odporność na zabrudzenia.

Rolety, plisy i żaluzje – przegląd rozwiązań

Popularność wymienionych typów wykończenia okna zawdzięcza się przede wszystkim ich praktyczności oraz szerokim możliwościom dostosowania ich designu do potrzeb projektu pomieszczenia. Najczęściej stosowanym rodzajem osłony okiennej są rolety wewnętrzne, które nie tylko chronią mieszkańców domu przed promieniami słonecznymi, lecz także skutecznie odwracają uwagę przechodniów. Wśród tej grupy produktów wymienić można również podstawowe, dostępne w atrakcyjnej cenie roletki tekstylne. Ich bardziej zaawansowaną wersją są natomiast rolety rzymskie, które wyróżnia budowa z pionowych taśm układających się w fałdy podczas ich zwijania, co wpływa znacząco na efekt wizualny zastosowanej konstrukcji. 

Innym rodzajem osłony okiennej są rolety dzień i noc – ich pasmowe wykonanie pozwala na szybką regulację stopnia zacienienia pomieszczenia, która odbywa się za sprawą niepozornego sznureczka zwisającego swobodnie u boku rolety. Na bazie podobnej koncepcji zbudowana została idea rolet w kasetkach wykonanych z cienkich tkanin zwieńczonych prowadnicami. Kolejną grupą funkcjonalnych zasłon są żaluzje plisowane stosowane nie tylko w tradycyjnym, lecz także w nowoczesnym budownictwie. Tego typu elementy montowane zostają na ramach okiennych, a liczba dostępnych kolorów i rozmiarów, w których występują, czynią wspomniany produkt niezwykle uniwersalnym. Zaletą plis jest także zaawansowana budowa pozwalająca użytkownikom na obustronne regulowanie ich stopnia przepuszczalności promieni słonecznych. Ostatnią grupą produktów służących do osłony okien są żaluzje, które przybierają zazwyczaj postać podłużnych, pionowych pasów. Elementy te montowane zostają przede wszystkim w biurach, hotelach i restauracjach, dodając wnętrzu eleganckiego i profesjonalnego akcentu.