Menu Zamknij

ROLETY WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE. PORÓWNANIE.

Rolety są w Polsce coraz bardziej popularne. Są przede wszystkim systemem osłon, które mogą chronić pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem albo przed włamaniami – w zależności od rodzaju rolet. Choć może nam się wydawać, że rolety to całkiem nowy wynalazek, to znano je już od czasów starożytnych. Na przestrzeni dziejów zmieniała się ich konstrukcja i wygląd, ale idea ochrony wnętrza przed słońcem lub złodziejami pozostała ta sama.


Rolety dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Czym się różnią? Wyjaśnimy to poniżej.


Rolety wewnętrzne


Ich zastosowanie to przede wszystkim dekoracja wnętrz i ochrona przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Powinny łączyć w sobie te dwie funkcje. Dzięki odpowiedniemu dobraniu rolet wewnętrznych do pomieszczenia, można uzyskać niezwykłe efekty aranżacyjne, stworzyć niepowtarzalny klimat i podkreślić charakter wnętrza. Architekci wnętrz często wykorzystują je do dekoracji pomieszczeń, ponieważ oprócz aspektu wizualnego, zapewniają domownikom niezbędną intymność (przechodnie z ulicy nie mają możliwości oglądania wnętrza domu). W upalne letnie dni stanowią idealną barierę dla rażących promieni słońca, chroniąc przed nimi nasze wrażliwe oczy.


Rodzaje rolet wewnętrznych:


• Materiałowe
• Żaluzje
• Plisy
• Rzymskie


Rolety zewnętrzne


Te rolety pełnią nieco odmienną funkcję od rolet wewnętrznych. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona budynków przed włamaniami i aktami wandalizmu. Mają solidną konstrukcję i wyposażone są często w systemy zabezpieczeń, które gwarantują domownikom świetne zabezpieczenie przed niepowołanym wtargnięciem do środka domu czy mieszkania. Dają domownikom poczucie bezpieczeństwa, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach.


Mogą też stanowić interesujący element dekoracyjny. Szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnym budownictwie.


Kolejną zaletą takich rolet jest izolacja termiczna, jaką zapewniają. W mroźne zimowe dni i noce idealnie chronią wnętrze domu przed wyziębieniem, a latem podczas męczących upałów ograniczają nasłonecznienie wnętrza i zapewniają kojący cień.