Menu Zamknij

ROLETY WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE. PORÓWNANIE.

Woman opening home curtains in urban condo. Modern top down bottom up privacy cellular shades on apartment window keeping heat in winter with honeycomb blind curtain. Cordless pleated shades.

Rolety są w Polsce coraz bardziej popularne. Są przede wszystkim systemem osłon, które mogą chronić pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem albo przed włamaniami – w zależności od rodzaju rolet. Choć może nam się wydawać, że rolety to całkiem nowy wynalazek, to znano je już od czasów starożytnych. Na przestrzeni dziejów zmieniała się ich konstrukcja i wygląd, ale idea ochrony wnętrza przed słońcem lub złodziejami pozostała ta sama.


Rolety dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Czym się różnią? Wyjaśnimy to poniżej.


Rolety wewnętrzne


Ich zastosowanie to przede wszystkim dekoracja wnętrz i ochrona przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Powinny łączyć w sobie te dwie funkcje. Dzięki odpowiedniemu dobraniu rolet wewnętrznych do pomieszczenia, można uzyskać niezwykłe efekty aranżacyjne, stworzyć niepowtarzalny klimat i podkreślić charakter wnętrza. Architekci wnętrz często wykorzystują je do dekoracji pomieszczeń, ponieważ oprócz aspektu wizualnego, zapewniają domownikom niezbędną intymność (przechodnie z ulicy nie mają możliwości oglądania wnętrza domu). W upalne letnie dni stanowią idealną barierę dla rażących promieni słońca, chroniąc przed nimi nasze wrażliwe oczy.


Rodzaje rolet wewnętrznych:


• Materiałowe
• Żaluzje
• Plisy
• Rzymskie


Rolety zewnętrzne


Te rolety pełnią nieco odmienną funkcję od rolet wewnętrznych. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona budynków przed włamaniami i aktami wandalizmu. Mają solidną konstrukcję i wyposażone są często w systemy zabezpieczeń, które gwarantują domownikom świetne zabezpieczenie przed niepowołanym wtargnięciem do środka domu czy mieszkania. Dają domownikom poczucie bezpieczeństwa, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach.


Mogą też stanowić interesujący element dekoracyjny. Szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnym budownictwie.


Kolejną zaletą takich rolet jest izolacja termiczna, jaką zapewniają. W mroźne zimowe dni i noce idealnie chronią wnętrze domu przed wyziębieniem, a latem podczas męczących upałów ograniczają nasłonecznienie wnętrza i zapewniają kojący cień.