Menu Zamknij

SPECYFIKA DRZWI PRZECIWPOŻAROWYCH

Brandschutztür bei Feuer

Drzwi przeciwpożarowe mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się ognia i dymu podczas pożaru obiektu. Zastosowanie tego rodzaju drzwi zapewnia użytkownikom dodatkowy czas na ewakuację, zabezpieczając tzw. bezpieczne strefy, najczęściej klatki schodowe.

Drzwi ppoż występują w kilku różnych typach. Różnią się przede wszystkim konstrukcją oraz stopniem wytrzymałości na ogień. Są wyposażone różnymi materiałami niepalnymi, które dodatkowo zapewniają dymoszczelność. Na rynku występują drzwi przeszklone, pełne lub z kratką wentylacyjną przeciwpożarową, jedno- i dwuskrzydłowe itd. Posiadają również różne klasy odporności ogniowej.

Drzwi przeciwpożarowe mogą być zamontowane w ścianach wykonanych z różnych materiałów, w tym m.in. betonu, cegły, bloczków betonowych, a nawet ściankach kartonowo-gipsowych. W domach jednorodzinnych zwykle występują jako zamknięcia kotłowni i garaży połączonych z częścią mieszkalną.

Drzwi przeciwpożarowe w domach jednorodzinnych – kotłownia i garaż

Jak już zostało wspomniane, w domach jednorodzinnych drzwi ppoż najczęściej występują jako drzwi do kotłowni lub/i między wiatrołapem a garażem. W przypadku ewentualnego pożaru skutecznie odgradzają pomieszczenie od reszty domu. Stanowią zabezpieczenie zarówno w przypadku, gdy pożar wybuchnie w garażu lub kotłowni (zapewniają domownikom więcej czasu na ewakuację), jak i poza tymi pomieszczeniami (odgradzają ogień od zgromadzonych materiałów łatwopalnych, takich jak np. opał, chemikalia, paliwo samochodowe itp.). Drzwi przeciwpożarowe sprawdzą się jednak w przypadku każdego pomieszczenia, w którym zgromadzone są materiały łatwopalne.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe i antywłamaniowe

Drzwi przeciwpożarowe z właściwościami antywłamaniowymi stanowią kompleksową ochronę zarówno w przypadku pożaru, jak i próbą wtargnięcia do domu “nieproszonych” gości. Warto pamiętać, że drzwi garażowe prowadzące do wnętrza domu to pierwsza bariera, jaką próbują pokonać włamywacze. Drzwi przeciwpożarowe z właściwościami antywłamaniowymi mogą skutecznie utrudnić mu zadanie.