Menu Zamknij

Jak działają rolety dzień-noc?

rolety

W ostatnich latach coraz częściej można usłyszeć, że ktoś z naszych znajomych zdecydował się na montaż rolet dzień-noc. Pomimo że cieszą się one sporą popularnością, nie wszyscy wiedzą, jak one wyglądają i w czym tkwi ich sekret. Dlaczego zatem rolety dzień-noc zyskały sobie tylu fanów? Przekonajmy się!

Sekret tkwi… w pasach

Rolety dzień-noc to banalnie prosty, a jednocześnie genialny mechanizm. Roleta wykonana jest z pasów z dwóch różnych materiałów, ułożonych naprzemiennie. Jeden materiał cechuje się transparentnością (przepuszcza światło), a drugi ma właściwości zaciemniające. Ponadto roleta dzień-noc ma dwie warstwy. I to w zasadzie cały jej sekret. To, jak ustawimy rolety, przekłada się bezpośrednio na ilość światła dziennego w pomieszczeniu. Jeśli pasy o tej samej właściwości będą się na siebie nakładały w obu warstwach, do środka dostaną się promienie słoneczne przepuszczone przez warstwy transparentne. Jeśli jednak ustawimy różne pasy w obu warstwach naprzemiennie, te nieprzepuszczalne utworzą jednolitą zasłonę okienną, a wewnątrz pomieszczenia zapadnie ciemność. Tegu typu rolety wewnętrzne możemy regulować całkowicie dowolnie. Oznacza to, że bezproblemowo da się stworzyć niewielkie „szparki” pomiędzy pasami zaciemniającymi, dzięki którym do danego pomieszczenia wpadnie tylko odrobina światła.

Czy rolety dzień-noc da się całkowicie zwinąć?

Oczywiście, że tak. Działają one na podobnej zasadzie, co zwykłe rolety, dlatego też nie ma żadnego problemu z tym, by całkowicie podciągnąć je góry. Jest to przydane zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wpuścić do wnętrza maksimum światła dziennego, lub po prostu wygodnie umyć okna.

Walory dekoracyjne

Mówiąc o roletach dzień-noc, warto wspomnieć jeszcze o ich walorach dekoracyjnych. Poziome, symetryczne pasy świetnie prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach. Rolety dzień-noc są dostępne w wielu różnych kolorach, bez problemu można więc znaleźć takie, które będą pasowały do danego pomieszczenia. Ze względu na ich nietuzinkowy wygląd, wiele osób, zamiast całkowicie zwijać się w ciągu dnia, pozostawia je w ustawieniu przepuszczającym światło, by stanowiły eleganckie i przytulne wykończenie okna.