Menu Zamknij

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klamek do drzwi wewnętrznych?

klamka

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu, wiele osób zwraca uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, kolor czy funkcjonalność. W takich sytuacjach kwestia klamki często schodzi na dalszy plan. Jest to jednak błędne podejście, ponieważ klamka pełni funkcje użytkowe, a do tego jest formą dekoracji drzwi. Aby klamka służyła przez lata, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii oraz wziąć pod uwagę, w jakim pomieszczeniu będzie się znajdować. Jakie kryteria są istotne podczas zakupu klamek do drzwi wewnętrznych?

Czy tworzywo, z którego jest wykonana klamka, ma znaczenie? 

Wydawać by się mogło, że tworzywo, z którego jest wykonana klamka, ma znaczenie wyłącznie w przypadku drzwi zewnętrznych, ponieważ musi być ona odporna na warunki atmosferyczne i mieć wyższą klasę bezpieczeństwa przeciwwłamaniowego. Jednak w zależności od tego, a jakim pomieszczeniu zostanie zamontowana klamka do drzwi wewnętrznych, lepiej sprawdzą się inne materiały.

W pomieszczeniach, które narażone są na dużą wilgoć, na przykład w kuchni i łazience, najlepiej sprawdzi się klamka ze stali nierdzewnej. W pomieszczeniach, z których domownicy będą często korzystać, dobrze jest zamontować klamki z chromu i tytanu, ponieważ wyróżniają się trwałością. Najpopularniejsze są jednak klamki aluminiowe, które również są wytrzymałe. Dodatkowo można je pokryć różnymi materiałami, na przykład srebrem albo niklem, dzięki czemu wnętrze zyska ciekawy charakter. Jeżeli domownicy chcą wyposażyć drzwi w ozdobne klamki, mogą wybrać mosiądz.

Ciężar, zamek i prawa lub lewa klamka 

Wybierając odpowiednie klamki, należy sprawdzić, czy drzwi wewnętrzne są lewoskrzydłowe, czy prawoskrzydłowe. Wiele klamek ma możliwość montowania do obu modeli, jednak niektóre produkty pasują tylko do określonych drzwi. Kolejną kwestią jest ciężar klamki. W tym przypadku również warto zwrócić uwagę na to, jak ciężkie są drzwi i na tej podstawie dobrać klamkę.

Warto jednak pamiętać, że zbyt lekka klamka może utrudniać otwieranie i zamykanie drzwi i może ulec zniszczeniu. Dodatkowo masywne drzwi z pewnością będzie łatwiej otwierać, jeżeli klamka będzie miała podobne parametry. W niektórych pomieszczeniach, na przykład w łazience albo w sypialni domownicy chcą zamontować zamek. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, czy pasuje rozmiarem do otworu w tarczy klamki.