Menu Zamknij

Jak poprawnie dokonać pomiaru drzwi i okien?

pomiar okien

Jednymi z ważniejszych elementów wykończenia każdego wnętrza są okna i drzwi. Zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom i chronią budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo drzwi wewnętrzne oddzielają od siebie pomieszczenia i zapewniają prywatność domownikom. Należy jednak pamiętać, że aby drzwi i okna spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że przed ich zakupem konieczne jest wykonanie pomiarów. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak poprawnie zmierzyć okna i drzwi.

Jak poprawnie zmierzyć okna? 

Dobór odpowiednich okien wpływa nie tylko na ich estetykę, ale również na szczelność i sprawność. Wykonanie pomiaru okien może być konieczne nie tylko w przypadku chęci wymiany stolarki na nową, ale również kupna osłon okiennych zewnętrznych lub zewnętrznych albo moskitier. W przypadku pomiaru okiem w stanie surowym budynku sytuacja jest najprostsza. Należy jednak pamiętać, że okna powinny być o 3 centymetry węższe niż obecny otwór oraz o 6 centymetrów niższe. Taka przestrzeń jest niezbędna, aby osadzić okna.

Planując wymianę okna pojedynczego, trzeba zmierzyć otwór od wewnątrz i odjąć od szerokości około 3 centymetry, a od wysokości od 1,5 do 5 centymetrów w zależności od tego, w jaki sposób jest osadzony parapet. W przypadku okien podwójnych konieczne jest zmierzenie otworu zewnętrznego. Następnie należy dodać 10 centymetrów do szerokości i 5 centymetrów do wysokości. Dzięki temu można zamontować możliwie jak największe okno, nie uszkadzając muru zewnętrznego.

Jak poprawnie zmierzyć drzwi? 

Aby poprawnie zmierzyć drzwi, w pierwszej kolejności należy sprawdzić wielkość otworu drzwiowego, czyli tego, jak szerokie jest „światło” drzwi. Drugim krokiem jest zmierzenie szerokości otworu drzwiowego (odległość od prawej do lewej krawędzi otworu w murze), w którym po montażu powinny zmieścić się futryna oraz skrzydło drzwi. Następnie należy pobrać wymiar szerokości muru, ponieważ szerokość futryn musi być od niej mniejsza. Istotne jest również sprawdzenie, czy wybrane drzwi mają być prawe, czy lewe. Ostatnim krokiem jest dobranie szerokości drzwi do wymiaru otworów.