Menu Zamknij

Jakie funkcje pełnią parapety zewnętrzne?

parapety

O tym, jak istotne funkcje w domu pełnią okna chyba nie trzeba nikomu przypominać. Zupełnie inaczej jest w przypadku parapetów zewnętrznych. Zwykle przy ich wyborze zastanawiamy się wyłącznie nad aspektem estetycznym, nie zwracając zupełnie uwagi na to, jaka jest właściwa rola tych elementów. I choć oczywiście parapety zewnętrzne można wykorzystywać w celach dekoracyjnych, np. ustawiając na nich donice z kwiatami, warto przyjrzeć się ich znaczeniu w kontekście praktycznym. Dlaczego montuje się parapety pod oknami od zewnętrznej strony budynku? Przeczytaj, czemu służą parapety zewnętrzne w dalszej części artykułu.

W jakim celu montuje się parapety zewnętrzne?

Parapety zewnętrzne, choć zwykle traktowane po macoszemu, pełnią ważne funkcje w odniesieniu do ochrony okien i elewacji budynku przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Ich montaż zabezpiecza przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza domu w miejscu, w którym okno łączy się z konstrukcją budynku. Taka osłona nie tylko chroni ościeżnicę, ale również i samą konstrukcję obiektu, która w wyniku długotrwałego kontaktu z wodą mogłaby ulec uszkodzeniu. Ponadto parapet zewnętrzny odgrywa też ważną rolę w odprowadzaniu wody opadowej. Dzięki niemu deszcz nie przedostaje się do pomieszczeń oraz nie spływa po elewacji budynku, która mogłaby zmienić swój wygląd w wyniku nadmiaru wilgoci.

Oprócz tego parapety zewnętrzne mają wpływ na komfort cieplny domowników. Ich montaż ogranicza straty ciepła, a nadto chroni przed wiatrem. Podokienniki gwarantują zatem szczelność, która eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych, będących efektem naruszenia struktury tynku. Warto przy tym pamiętać, że aby parapety spełniały wymienione funkcje, muszą być właściwie zamontowane. W związku z tym podczas montażu należy zadbać o odpowiednie nachylenie. Elementy powinno się osadzać przy zachowaniu 5-stopniowego spadku w kierunku zewnętrznym. Poza tym parapety muszą być wysunięte przynajmniej na szerokość 5 cm od ściany. Ich krawędzie muszą być też wygięte w dół, tworząc tzw. kapinos.