Menu Zamknij

Czy klasa drzwi wejściowych wpływa na wysokość kwoty ubezpieczenia mieszkania?

drzwi wejściowe

Drzwi zewnętrzne pełnią przede wszystkim funkcje użytkowe. Przy ich zakupie najczęściej zwraca się uwagę na klasy izolacyjności termicznej, akustycznej i antywłamaniowej. Ostatnie kryterium stanowi o bezpieczeństwie domowników oraz dostatecznej ochronie wnętrza przed włamaniami. Wyższa klasa antywłamaniowa oznacza większą pewność, że złodziej nie przedostanie się do środka. Okazuje się jednak, że poza bezpieczeństwem klasa antywłamaniowa ma także znaczenie w odniesieniu do wysokości składek za ubezpieczenie mieszkania. O tym, jak wpływa na stawki za ubezpieczenie, piszemy poniżej.

Jaki związek z ubezpieczeniem mieszkania ma klasa drzwi zewnętrznych?

Klasa drzwi wejściowych jest jednym z kilku czynników, który wpływa na wysokość składki ubezpieczenia mieszkania od włamania i kradzieży. Ma to związek przede wszystkim z zastosowaniem tzw. zabezpieczeń własnych, które zwiększają bezpieczeństwo domowników i minimalizują ryzyko ewentualnych szkód. Nie bez powodu zatem ubezpieczyciel pyta o model drzwi zewnętrznych, gdyż ten element wyposażenia ma duże znaczenie dla ochrony przed włamaniami. Pod uwagę bierze się szczególnie klasę antywłamaniową drzwi wejściowych. Im klasa antywłamaniowa jest wyższa, tym większą zniżkę na ubezpieczenie nieruchomości możne zaproponować towarzystwo ubezpieczeniowe.

Wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości można istotnie obniżyć, decydując się na montaż drzwi wejściowych trzeciej lub czwartej klasy antywłamaniowej. Takie drzwi zewnętrzne w Łodzi oferuje m.in. firma Makra 2. Co więcej, na korzyść ubezpieczającego nieruchomość przemawia też wybór odpowiednich zamków. Dobrym zabezpieczeniem okazują się dwa zamki wielozapadkowe lub jeden wielopunktowy. Największą zniżkę na ubezpieczenie otrzymają za to ci, którzy wybiorą drzwi z piątą lub szóstą klasą antywłamaniową. Pierwsza i druga klasa antywłamaniowa nie zapewnia wystarczającej ochrony. Takich modeli drzwi zwykle nie bierze się pod uwagę przy obniżaniu wysokości ubezpieczenia, ze względu na to, że nie spełniają standardów bezpieczeństwa.